Jak se narodila Madlenka
07.November 2011

Těhotenství bylo dlouhý a zároveň děsně krátký - nejdřív mi nebylo nic, který se potom přes noc metamorfovalo do třítýdenní nejtěžší kocoviny mýho života, kdy jsem nebyla schopná pomalu ani vylízt postele (kromě přískoků na záchod), jíst jsem nemohla, pít jsem nemohla… mohla jsem jen ležet a doufat, že to brzy přejde. Přešlo. Pozůstatkem kocoviny bylo každodenní ranní okukování dna záchodové mísy, které skončilo finálním okukováním trávy ráno před cestou trajektem z Dánska do Švédska na naší poslední výpravě ve dvou (zajímalo by mě, jestli si naši slovenští bratia, kteří jako jediní spolu s námi přespávali na parkovišti přilehlého motelu a stali se tak svědky mého ranního potácení se z auta a hledání místa, které by stálo za to okouknout, mysleli, že jsem takovej dobytek, že se zliskám i na cestu na dovolenou&hellip

Porod jako takový, jako proces samotný, mě vždycky neskutečně fascinoval. Říkala jsem si, že to musí být úžasný, přivíst na svět nový život, že až to jednou budu moct absolvovat já, strašně si to užiju. Jenže… čím víc se blížilo datum vylodění a spolu s ním břicho rostlo, vlnilo se, kopalo, bolelo, tím víc mě děsila představa KUDY se to miminko dostane na svět. Nakonec jsme se s Tomem domluvili, že si seženeme k porodu doprovod - abych nepanikařila já ani on, abychom tam měli někoho, kdo nám bude schopný říct: „ano, tohle je naprosto normální; ne, tohle už normální není“ a kdo nám pomůže, abychom to společně prožili a přežili v psychickým i fyzickým zdraví.
Od konce září mi začlo nepravidelně tvrdnout břicho. Od začátku října se ty pitomí poslíčci stali téměř každodenní součástí jídelníčku. Ráno se objevily po hodině, do odpoledne se interval zkrátil na dvacet, patnáct minut, večer se z fleku dostali na minut sedm, pět, deset, abych je nakonec pro velký úspěch pokaždý zaspala. Začínala jsem být unavená, otrávená, protivná, vzteklá. Všechno mě bolelo. Pochopila jsem, že když ženský na konci těhotenství tvrdí, že už sakra! chtějí rodit, nelžou. Nevymýšlí si. Nepřehánějí. Prostě FAKT chtějí. I já jsem chtěla. Moc.
Zkusila jsem všechno možný - od červenýho vína a teplých van přes přirozený prostaglandiny a masáž bradavek až po ricinový koktejl. Po posledním jmenovaným jsem se pos*ala jak zákon káže (ani při klystýru během porodu to nebyla taková jízda) a skončili jsme večer v porodnici, abychom se ráno sbalili a zase odjeli s nepostupujícím nálezem domů. Sakra, sakra, sakra.
Tak jsem začala doufat v sílu krásných datumů (10. 10. 2011; 11. 10. 2011 atd.) a úplňku, Tom Madlenku přemlouval, aby vykoukla v pátek ráno, když má před sebou konečně volný víkend a mohl s námi být o to dýl doma.
Kdepak. Madlenka bude asi holčička svéhlavá. Bylo jedno, kolikátýho je, kdo má zrovna narozeniny, kolik jsem čeho vypila, do čeho se naložila nebo v jaký fázi se zrovna nacházel Měsíc.
V sobotu patnáctýho jsme si po obědě pustili Vraždy v Midsomeru. Břicho bolelo už od pátečního odpoledne trochu víc, ale jako vždycky se ta bolest dala zaspat, takže jsem už ani nedoufala, že by z toho mohlo něco být. V pondělí mě čekala další poradna, byly dva dny po vypočítaným termínu. Šéfinspektor Barnaby vyřešil případ vražd kolem dostihovýho koně a já se svíjela o něco víc. Začli jsme plusmínusautobus stopovat, po jak dlouhý době se bolest objevuje (oblíbená toť činnost posledních dní a týdnů). Interval se držel kolem sedmi, osmi minut. Večer už to bylo horší, jenže - interval se nezkracoval, takže jsem vlezla do vany, Tom studoval chytrý knihy, kdy že teda máme vyrazit, jak se ten porod má odlišt od poslů a vůbec a já kňourala, že už fakt moc moc chci, aby to bylo ono, protože jestli TOHLE není ono, tak to ONO nemůžu prostě vydržet. Že už mě to nebaví, že už nemám sílu (cheche, kdybych věděla, kolik síly ještě mám!)… Ve vaně se interval zkrátil, ale jen co jsem vylezla, dostali jsme se během hodinky zpátky na sedm minut. Ve dvě ráno jsem poslala Toma spát. Zůstala jsem v pokoji, stopovala a koukala u toho na Moulin Rouge. Někdy v půlce jsem zjistila, že se interval protáhl dokonce i na patnáct minut. Naštvaně jsem televizi vypnula a šla ty pitomý posly zaspat.
Jenže… ono to nešlo. Pokaždý, když nějaký přišel, musela jsem z postele. Ležet jsem nemohla, stát jsem nemohla a věčný převracení s tím obrovským bříchem na všechny čtyři mě ničilo snad ještě víc, než bolest samotná. V mezidobí jsem párkrát na deset minut usnula. Ráno jsem vylezla z postele kolem sedmý. Interval se poměrně rychle zkrátil z deseti minut na šest, pak na pět. Vytáhla jsem Toma z pelechu s tím, že se fakt něco děje a ať se radši ještě v klidu nasnídá. Domluvili jsme se, že zavolá Monice, popíše jí situaci a necháme si poradit, jestli teda máme vyrazit nebo co s námi. Já neschopná sedět, ležet, jsem pochodovala po bytě, snažila se u toho snídat a nepodlíhat skepsi při představě dalšího planýho výjezdu. Monika poradila sbalit, odjet do porodnice a dát vědět, co a jak. Jak řekla, tak jsme udělali.
Na příjmu mi natočili monitor, jako na potvoru při něm břicho nijak dramaticky nebolelo a já se už viděla zase se zbytečnou kapačkou a pondělím doma v posteli - naštvaná na celej svět a nejvíc na sebe. Po monitoru mě vyšoupli zpátky na chodbu s tím, že paní doktorka je u císaře a až přijde, vyšetří mě. Na chodbě kromě nás čekali další dva pánové, já pochodovala, funěla do zdi a doufala, že verdikt nebude znít „těhotenský nález“. Tom prorokoval aspoň 4 centimetry z krku. No, kéž by.
Pání doktorka Holá, kterou jsem znala už z poradny (mimochodem moc milá ženská


Pak začly Madlence klesat ozvy - tohle vím jen z Tomova vyprávění, protože mha přede mnou, mha za mnou, byla v tu dobu už fakt festovní (na svět vykoukla s pupeční šňůrou omotanou kolem ruky - nejspíš si ji při sestupu trochu zmáčkla a přidusila se&hellip

Položili mi ji na břicho, počkali, až dotepe pupečník, který Tom po chvilce váhání přestříhl a na chvilku mi ji odnesli zvážit, změřit. Já dostala oxytocin a během chvilky byla placenta mezi námi. Lidi, to je neskutečná věc. Pak mi vrátili Madlenku, zabalili jsme ji do červenýho ručníku a já nemohla uvěřit, že je to za mnou. Všechna ta bolest byla najednou pryč, jako kdyby nikdy ani nebyla. Monika pomohla Madlence se poprvý přisát, ta to zvládla skvěle, chvíli pila a pak už jsme na sebe jen koukaly. V některý fázi se objevila doktorka, která mě prohlídla, zjistila, že nebude potřeba vůbec žádný šití, což ji překvapilo, protože podle jejích slov jsem naprostý adept na nástřih s vysokou a pevnou hrází (asi bych měla poslat výrobcům epi-na děkovný dopis - měla jsem pocit, že natrénovaných mizerných osmadvacet cenťáků nemůže pomoct a podle PA tam bylo místa dost - v propouštěcí zprávě jsem se dočetla, že obvod hlavičky byl třicet čtyři centimetrů a ramínek třicet dva&hellip


Jitka, Praha
Zpět na příběhy