Dula Monika

porodní příběhy

Anetka a Laurinka

2022_12_09 Ditrichovi-19b

Anetka (14. 12. 2018) & Laurinka (18. 11. 2022)
Moniku jsem potkala v r. 2018, když jsem hledala někoho, kdo mě doprovodí při mém prvním porodu a bude mým ochráncem před „možná“ invazivními zásahy porodníků. Moniku mi doporučila má kamarádka a již na první informativní schůzce mi byla velice sympatická. Na schůzce mi dala řadu praktických rad a doporučení co se týče těhotenství, výběru porodnice a přípravy na porod.
Jako prvorodičku mě každý ujišťoval, že první dítě se většinou přenáší, proto když jsem na konci 39. týdne pocítila něco jako kontrakce, což jsem vůbec nevěděla, jak to vlastně probíhá, ihned jsem Monice volala. I když bylo již po půlnoci byla velmi milá. Trpělivě mi vysvětila, co a jak mám dělat. Horká vana ukázala, že se opravdu jedná o pomalu zesilující kontrakce. Ve čtyři hodiny ráno poměrně intenzivně zesilovaly. Opět volám Monice a ta mi zcela zásadně pomáhala je překonat tím, že se mnou trpělivě po telefonu dýchala a naváděla, jak je mám pro-dýchnout. Zpětně jsem tuto pomoc ocenila jako zcela zásadní, protože mi pomáhala udržet pomalejší a klidnější tempo, které bych já sama „v tom rauši“ nezvládla…
😊
Ráno jsme se domluvily, že je opravdu čas vyrazit do porodnice. Když jsem do ní přijela, již na mě čekala na sále, pevně mě objala a slovy „nic se nebojte, už je to tady, za chvíli budete mít miminko“ mě uklidnila. Od této chvíle jsem se přestala bát a věděla jsem, že vše určitě proběhne v pořádku. Během porodu mi byla Monika velmi nápomocná. Vůbec jsem jí nemusela o nic prosit nebo vyzývat, jako by vždy přesně věděla, co potřebuji. S porodní asistentkou působily jako velmi sehraná dvojce a díky jejich skvělému zázemí se mi za 2 hodiny po příjezdu do nemocnice narodila krásná dcera Anetka. Během bondingu, kdy jsem malou držela na svém těle, ihned malé nenápadně nabídla bradavku. Než jsem se rozkoukala, už jsem ji krásně kojila. Vše šlo tak přirozeně, že ani nevím jak.
Při druhém těhotenství jsem již šla na jistotu. Hned, jak jsem zjistila, že jsem těhotná, jsem Monice volala, abych si ji zarezervovala. I když se říká, že druhý porod bývá snazší, má druhá dcera mi dala pěkně zabrat, neboť nakonec byla větší, než se předpokládalo (4030 kg). V tomto ohledu pro mě byla Monika obrovskou psychickou, ale i fyzickou podporou (teplé obklady, masáže). Opět díky Moničinu aktivnímu, ale zároveň klidnému a věcnému přístupu jsem vše velmi dobře zvládla a za pět hodin od přijetí do porodnice se nám narodila dcera Laura.
Jakmile se porod rozjede, je třeba mít po boku někoho, kdo při vás stojí a komu vy důvěřujete, že pro Vás chce to nejlepší. I když je opora partnera či manžela důležitá, oni vlastně neví, co mají dělat a jak má vše probíhat. Proto je potřeba mít po svém boku Moniku (dulu), neboť ta Vás ujistí, že vše probíhá správně, či se Vás pokusí nasměrovat tak, aby vše dobře dopadlo, jak pro Vás, tak pro Vaše miminko.
S Monikou mě tak navždy spojily dva obrovsky silné zážitky, jakým jen porody mohou být. Právě díky Monice, která mi vždy dodala sílu a důvěru, že vše zvládnu, byl pro mě porod v podstatě hezkým zážitkem. Monika se svým způsobem nesmazatelně zapsala do historie naší rodiny a navždy pro ní budeme mít místo v našem srdci… Moniko jste anděl. Moc Vám díky za vše…!

Petra, Praha


Zpět na příběhy